Tego nie wiedziałeś!

Wiele samochodów ma ukryte funkcje. Czasami służą one diagnostyce, czasami zmianie ustawień, innym razem jest to coś co samochód robi za nas, przeważnie jednak jest to wynik przekombinowania czegoś, co mogło być rozwiązane prościej a w efekcie nikt sobie z tym nie może poradzić. Tak jak maleńki schowek we Fiacie 500, który nie dość, że trudno znaleźć to jeszcze bardzo ciężko dostać się do środka.
Poniżej kilka, moim zdaniem, najciekawszych ukrytych systemów działających w naszych samochodach.

 1. Fiat 500 twinair nie pozwala przegazować powyżej 3000 rpm na neutralnym biegu. Bo i po co…
 2. W BMW X5, asystent zjeżdżania ze wzniesienia działa również na wstecznym.
 3. Passat B5, na wstecznym zamyka dostęp powietrza z zewnątrz żeby do kabiny nie dostały się własne spaliny.
 4. W mazdzie mx-5 NB, po stronie pasażera umieszczono zaczep dla pasa bezpieczeństwa kiedy nie jest on używany, aby się nie obijał.
 5. Jaguar XF (ale i wiele innych samochodów) posiada stopniową kontrole trakcji. Wciśnij przycisk raz, a system pozwoli na nieco większy uślizg, przytrzymaj przycisk 10 sekund, a system zupełnie się dezaktywuje. Ciekawe ilu właścicieli Jaguarów tego używa.
 6. W Mini ery BMW, jeśli po przekręceniu zapłonu przytrzymasz przycisk resetujący licznik dzienny, system wyświetli liczbę dni do następnej wymiany płynu hamulcowego.
 7. Większość szybkich Niemców (np. Audi RS, BMW M i AMG) przy większych prędkościach i włączonych wycieraczkach automatycznie przybliża klocki hamulcowe do tarcz aby zebrać nadmiar wody.

 8. W Golfie R32 piątej generacji automatycznie włączają się światła przy prędkości powyżej 140km/h.
 9. W tym samym Golfie, jeśli zostawiłeś okna i szyberdach otwarte, wciśnięcie i przytrzymanie przycisku uzbrajania alarmu na pilocie zamknie je. Nie stosować ze zwierzętami w środku.
 10. BMW serii 5 E39 (i ponownie, nie tylko tutaj) wyłączenie zapłonu i pyknięcie wajchy od wycieraczek ustawia je w pozycji pionowej, albo, zależnie od producenta, innej ułatwiającej wymianę piór.

 11. Land Rover Discovery ma kilka ukrytych funkcji. Pierwsza z nich, to tryb policyjny, w którym lampy działają jak stroboskopy. Druga dotyczy zmiany ustawień sterowanych elektronicznie stabilizatorów, która sprawia, że samochód pochyla się do zakrętu, jak motocykl. Nie tyle ciekawe, co niebezpieczne.
 12. Niektóre małe samochody, preferowane przez starszych kierowców, mają specjalną dźwignie pomiędzy fotelami, z cyferkami u góry. Przesunięcie jej z ustawienia domyślnego jakim jest 1, na miejsce z cyferką 5 sprawia, że zegaropodobny wskaźnik na desce rozdzielczej przechodzi z 6500 na 1500, dodatkowo nagle uruchamia się izolacja dźwiękowa oraz system oszczędzania paliwa…

 

zdjęcia © volkswagen, land rover

Ten wpis został opublikowany w kategorii pozaAuto i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Tego nie wiedziałeś!

 1. ~MR pisze:

  W zwykłej, starej dobrej Vectrze C, w wyższych wersjach wyposażenia (te z automatycznymi światłami i wycieraczkami), okna można zamknąć zdalnie kluczykiem dokładnie tak jak w opisywanym tu golfie R. W dodatku jeśli zostawimy auto z otwartymi oknami, to same się zamkną jeśli zacznie padać deszcz – warunkiem dodatkowym jest, żeby od wyłączenia stacyjki minęło mniej niż 4 godziny, bo po tym czasie system się wyłącza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>